Manuálna lymfodrenáž celého tela

Manuálna lymfodrenáž celého tela:
Na začiatok si troška popíšeme k čomu slúži lymfa a celkový význam lymfatického systému pre zdravie človeka.
Lymfa je tekutina vzniknutá z vodného moku prúdiaca v lymfatických cievach.(vid.obrázok)
Tečie pomaly do rozvetveného systému miazgových ciev.
Najvýznamnejšia funkcia lymfy v ľudskom tele je detoxikačná.
Preto je vhodné absolvovať lymfodrenáž na jar a na jeseň.
Pri lymfodrenáži sa vyplavujú z tela toxíny,priaznivo pôsobí na imunitu,odbúrava škodliviny nahromadené v tele,bolesti hlavy,stres,neurózy,a má priaznivý vplyv na komplexné fungovanie organizmu.
Manuálna lymfodrenáž sa doporučuje u klientov ktorý majú reumatické opuchy,opuchy po úraze,pri zápale žíl,posilnenie imunity,pooperačné stavy,únava,migréna,akné,spomalenie tvorby vrások.Jej cieľom je podporiť a posilniť pôvodnú a doposiaľ zachovanú vstrebávaciu a transportnú funkciu.

cena: 55€ | 1375Kč   čas: 120-180 min
Lymfatický systém – rýchlejší a prejazdnejší ako „D-jednotka“

Lymfatický systém by sme mohli prirovnať k extrémne prepracovanej cestnej sieti, ktorá tými najdokonalejšími komunikáciami dovádza všetko potrebné aj do tých „najzapadnutejších“ častí ľudského tela. Jeho základnou stavebnou jednotkou sú lymfatické cievy. Križujú celý náš organizmus, zhromažďujú lymfu a odvádzajú ju späť do krvi.

Rovnako dôležitou súčasťou lymfatického systému sú lymfatické uzliny, ktoré fungujú na báze „servisného“ zariadenia, ktoré skontroluje celé naše „vozidlo“. Uzliny sú orgány guľatých tvarov slúžiace primárne ako biologický filter lymfy. Zbavujú ju neželaných organizmov a cudzích látok. Nachádzajú sa v rôznych častiach tela a ich veľkosť sa pohybuje od niekoľkých mikro milimetrov až po 2 – 2,5 cm. Do týchto filtračných orgánov je zavedených niekoľko ciev, prostredníctvom ktorých do nich prúdi lymfa. Z uzlín následne vedie jedna väčšia cieva, cez ktorú sa prečistená lymfa vracia späť do organizmu. V týchto orgánoch nájdeme mimoriadne dôležité lymfocyty a makrofágy chrániace organizmus pred infekciami a pohlcujúce baktérie.

LYMFA: vzácny kúpeľ pre bunky

Aj bunky ľudského tela sa rady kúpu. Majú však vysoké nároky a na to, aby sa vykúpali skutočne dočista, musia mať k dispozícii čistú, kvalitnú a výživnú lymfu. Lymfa obmýva bunky a zásobuje ich dôležitým kyslíkom, vďaka ktorému zostávajú dlhodobo zdravé. Na starosti má však i odvádzanie odpadových látok, ktoré sa v bunkách nahromaďujú následkom vylučovania toxínov a iného odpadu z  telesných tkanív.

Keďže tieto odpadové látky lymfa zbiera, musí byť následne prečistená v lymfatickom „servise“, uzlinách plných lymfocytov a makrofágov. Práve vďaka nim dokáže organizmus zabrániť šíreniu baktérií a infekcií. Lymfatická sústava teda z očividných dôvodov zohráva kľúčovú úlohu pri správnom fungovaní imunity, teda schopnosti odolávať choroboplodným baktériám, vírusom, prvokom či hubám a likvidovať naše vlastné staré, poškodené či nádorovo transformované bunky.

Vo všeobecnosti má lymfa číru až žltú farbu, ktorá sa odvíja od jej konkrétneho zloženia. Jej ideálna konzistencia je tekutá, no v niektorých prípadoch, predovšetkým vplyvom vysokej konzumácie tukov, dochádza k jej zahusťovaniu. Každý z nás má v organizme približne jeden liter tejto tekutiny.

Je Vaša lymfa tekutá alebo hustá?

Ak má lymfa v okolí buniek tekutú konzistenciu, medzibunkové prostredie vypĺňa tým správnym množstvom vody, ktorá oddeľuje jednu bunku od druhej. Toto množstvo je presne také, aké bunky potrebujú, aby boli dostatočne zásobované, no aby sa v tekutine netopili. Vážny problém nastáva vtedy, keď lymfa vplyvom mnohých faktorov zhustne. V takomto prípade sa kumuluje v medzibunkovom prostredí v prílišných množstvách a bunky začína dusiť. V  hustom, vodnatom prostredí medzi bunkami sa navyše nahromaďujú toxíny, parazity a iné odpadové látky, ktoré zhustnutá lymfa nedokáže odvádzať do lymfatických žliaz. Aby sa do buniek dostali vitamíny v spracovateľnej forme, musia sa navyše najprv roztopiť v tekutine. Avšak v prípade, že je lymfa hustá, k tomuto procesu nedochádza, a tak je náš organizmus na bunkovej úrovni oberaný i o zásobu vitamínov.

Faktory s negatívnym vplyvom na lymfu

Lymfatický systém si často zanášame sami, a to častým popíjaním nekvalitných čajov, kávy a alkoholu, zlozvykmi, akými je fajčenie alebo užívanie omamných drog, prílišným solením i sladením a priveľkou konzumáciou mäsa a mliečnych výrobkov. Na lymfu vplývajú negatívne i nepopulárne, no časté pocity hnevu, žiarlivosti, strachu alebo zášti. Ďalším faktorom, ktorý bráni správnemu prietoku lymfy, sú tuky. Na rozdiel od cukrov a bielkovín musia byť tuky najprv spracované v lymfatickom systéme a až následne prechádzajú do krvi. Ich prítomnosť v lymfe však túto tekutinu badateľne zahusťuje a sfarbuje ju do mliečnej bielej. Podobné dôsledky má i neprirodzene vysoká konzumácia bielkovín.

I keď istý čas si zahustenú lymfu v organizme nemusíme nijako uvedomovať, skôr či neskôr sa prejaví. Najčastejšie ochorenie nesprávne fungujúceho lymfatického systému sú opuchy končatín, únava, celulitída a poruchy imunitného systému.

Ako si svojpomocne zabezpečiť správne fungovanie lymfatického systému
Fyzické cvičenie

Ak ste v detstve radi skákali, rýchlo sa k tejto aktivite vráťte. Skákanie je totiž tým najlepším cvičením na rozprúdenie lymfy. Skúste sa teda na chvíľku odviazať a využite trampolínu, ktorú ste kúpili svojim deťom, alebo sa v prírodných parkoch či na detských ihriskách nehanbite trochu sa zabaviť na veľkých trampolínach a zároveň urobiť niečo pre svoj lymfatický systém. Okrem skákania však tok lymfy v tele pozitívne podporuje aj akékoľvek iné fyzické cvičenie, predovšetkým to pravidelné.

Strava

Niektoré druhy potravín sú pre lymfu doslova ako voda na mlyn. Jej správnu cirkuláciu podporujú zelené smoothies s bohatým množstvom zelenej listovej zeleniny alebo divých bylín, na strome dozreté ovocie (predovšetkým v bio kvalite), echinacea, kajenské korenie, cesnak, chren, lopúch, ďatelina i divozel. Zriedenie lymfy podporuje i grapefruitová a citrónová šťava.

Pitný režim

Dodržiavanie pitného režimu je dôležité prakticky pre všetky fyziologické procesy v našom tele. Podobne je to aj v prípade lymfatického systému. Najlepšou voľbou je vysadenie bublinkových a sladených nápojov, športových nápojov a osladzovaných džúsov. Môžete ich nahradiť kvalitnou vodou alebo bylinkovými čajmi (napríklad echinaceovým alebo ďatelinovým).

Hlboké dýchanie

Predĺžte dobu svojho nádychu a výdychu a snažte sa do dýchania zapojiť i oblasť bránice a brucha. Cvičenia s hlbokým dychom podporujú tok lymfy a predchádzajú hromadeniu telesného odpadu. Takýto spôsob dýchania sa odrazí aj na zdraví buniek, ku ktorým sa budú dostávať väčšie dávky kyslíka.

Voľné oblečenie

Aj na prvý pohľad nesúvisiaca téma ako je voľba oblečenia, má so zdravým lymfatickým systémom mnoho spoločného. Keďže lymfatické cievy sa nachádzajú tesne pod pokožkou, príliš obtiahnuté, tesné oblečenie, bráni lymfe v pohybe a môže ju dokonca i blokovať. Vhodné sú preto voľné kusy oblečenia z prírodných materiálov

Prírodné kozmetické prostriedky

Množstvo kozmetických prostriedkov, ktoré denne používame, sú plné chemikálií. Tie často končia práve v našom lymfatickom systéme a zaťažujú jeho plynulý chod. Vyhnite sa zbytočným kozmetickým prostriedkom a pri používaní tých neodmysliteľných voľte prírodné varianty.

Alternatívna liečba lymfatického systému

V dnešnej dobe sú i u nás k dispozícii mnohé alternatívne terapie, ktoré priamo liečia alebo podporujú správnu funkciu lymfatického systému. Patrí medzi ne napríklad populárna lymfodrenáž, špeciálna hmatová technika, ktorá spriechodňuje lymfatické cievy nachádzajúce sa tesne pod pokožkou. Táto liečba je však vhodná predovšetkým pre ľudí, ktorí majú vážnejšie problémy s pozastaveným tokom lymfy. Na preventívne účely sú rozhodne vhodnejšie vyššie uvedené rady. K alternatívam však patrí i obľúbená sauna, ktorá podporuje odvod toxínov z tela alebo akupunktúra.

ZDROJE

Funkce buněk a lidského těla – multimediální skripta
Smith, Tony. Britská lekárska spoločnosť: rodinný lekár. Vydavateľstvo Osveta: Bratislava, 1994.
www.celostnimedicina.cz

Detox pohybom
Návod na rozhýbanie hustnúcej lymfy a posilnenie imunity.
od HANY MORAVČÍKOVEJ

V dnešnej statickej sedavej kultúre je pohyb zmieňovaný takmer v každom článku o zdravom životnom štýle. Nenahraditeľnú úlohu zohráva i v správnom, aktívnom a neustálom toku lymfy, ktorú dokáže rozpumpovať takmer na požiadanie. 

Vozidlo bez motora

Hlavnou úlohou lymfy je odvoz škodlivín, ktoré vznikajú pri látkovej výmene medzi bunkami. Na tejto ceste putuje lymfatická tekutina cez najtenšie vlásočnice a obmýva bunky, aby ich zbavila škodlivín, ktoré následne zlieva do žíl a prenáša krvou, odkiaľ sú vylučované žilovým systémom, črevom, stolicou, močom i pľúcami. Na tejto ceste sa lymfa filtruje v lymfatických uzlinách a jej čistá, prefiltrovaná verzia vyteká z uzlín von späť do obehu. Všetky lymfatické cievy sa spájajú do dvoch veľkých kanálov, hrudného miazgovodu a pravého lymfatického miazgovodu, ktoré ústia do žíl blízko srdca. Lymfatický systém teda lymfu odvádza priamo do krvi a žilového systému. Lenže na rozdiel od krvi, lymfu nepoháňa žiadny pulzujúci orgán. Nemá srdce, ktoré by ju nepretržite pumpovalo. Čo ju teda poháňa?

Tekutá lymfa = správne fungujúca imunita

Lymfa prúdi zdola smerom nahor. Keďže tečie týmto pomerne netradičným smerom, potrebuje impulzy, ktoré by ju uviedli do pohybu v smere proti zemskej príťažlivosti. Lymfa našim telom preteká prakticky neustále a túto skutočnosť ovplyvňuje množstvo faktorov. Medzi najdôležitejšie patria svalové kontrakcie v lymfatických cievach, kontrakcie priľahlých kostrových svalov, pohyby čriev a pohyby pri dýchaní. Sú však tieto impulzy i v súčasnej dobe dostatočné?

Dlhodobé sedavé zamestnania, strnulý spôsob života bez prirodzeného pohybu, plytké dýchanie, nesprávne stravovanie spojené so spomaleným trávením a zápchami – všetky tieto faktory súvisia s čoraz chatrnejším pohybom lymfy a s jej eventuálnym neželaným hustnutím. Zvrátenie tohto procesu je vo veľkej miere v našich vlastných rukách: čím viac sa budeme hýbať, tým viac sa bude lymfa v našich cievach pohybovať. Dôsledkom jej intenzívneho pohybu bude „čistota“ medzibunkových a vnútrocievnych priestorov a správne fungujúca imunita.

Pohyb – najlepší priateľ lymfy

Množstvo vedeckých štúdií dokázalo, že fyzické cvičenie podporuje tok lymfy. Lymfatické cievy v kostrovom svale sa skladajú výhradne z vlásočníc, ktoré nemajú hladké svaly a nedokážu sa otvárať a zatvárať samostatne. V dôsledku sťahovania a rozťahovania svalov však dochádza k ich otváraniu a zatváraniu. Za takýchto okolností sa lymfa riadne pohybuje, plní svoje funkcie a prúdi lymfatickými cievami, až kým nevyústi do krvi.

ROZHÝBTE LYMFU JEDNODUCHÝMI CVIČENIAMI

Na rozpumpovanie lymfy má pozitívny vplyv prakticky akékoľvek cvičenie. Isté typy cvičenia však pôsobia efektívnejšie ako iné, pretože precvičujú práve tie časti tela, v ktorých sú uložené lymfatické uzliny. Pri cvičení určenom na zlepšenie toku lymfy by sme sa teda mali sústrediť na oblasť krku, podpazušia, lakťov, triesiel a kolien. Hoci na prvý pohľad sa zdá, že je nutné striedať veľké množstvo cvičebných  programov, účinne pôsobí už kvalitne prevádzaná chôdza s rukami neovešanými taškami a s uvoľnenými ramenami. Hojdajte nimi popri tele, aby sa pri kráčaní hýbala celá oblasť ramien, krku a podpazušia. Tempo je oproti bežnej chôdzi nutné mierne zrýchlite a kráčať aspoň 25 minút. Takáto pravidelná chôdza zabezpečí prirodzenú stimuláciu lymfatických žliaz a neustály pohyb lymfatickej tekutiny.

Ako ste sa už mohli dočítať v predchádzajúcom článku o lymfe, skvelé účinky na povzbudenie jej toku má i skákanie na trampolíne. Ak ju však nemáte k dispozícii, podobný účel splnia i skoky cez švihadlo. Kľúčová je i v tomto prípade pravidelnosť cvičenia a jeho dĺžka.

ROTAČNÉ CVIKY

Ak trávite väčšinu času v sede a na cvičenie nemáte veľa času, vedzte, že i tak môžete svojej lymfe pomôcť. Stačí aspoň z času na čas otáčať hlavou sprava doľava, krútiť ramenami, priťahovať ich k ušiam a tlačiť späť do zeme či ohýbať členky. Tie, podobne ako kolená, môžete precvičiť i v kancelárii na stoličke alebo doma pred televízorom.

Ak sa rozhodnete urobiť pre zdravie svojej lymfatickej sústavy viac, venujte sa napríklad joge. Jogové polohy zamerané na rotáciu tela (napr. poloha rotačný sed, krokodíl, stolička a i.) lymfu podporia v pohybe a povzbudia tak i správne fungovanie imunity. S lymfou a jogou súvisia i kvalitne prevádzané dychové cvičenia. Pohyby bránice totiž podporujú tok lymfy a majú na jej správne fungovanie prekvapujúco pozitívne účinky. So správnou dychovou technikou, vďaka ktorej môžete zvýšiť tok lymfy až 30-násobne, pomôže práve cvičenie jogy.

ZDROJE

„Exercise and the Lymphatic System“, Sports Medicine. 35. číslo, 2005.
Grim M., Druga R. Základy Anatomie. Nakladatelství univerzity Karlovy: Praha, 2016.
„Lymph flow dynamics in exercising human skeletal muscle as detected by scintography“, The Journal of Phsiology. Zväzok 504, 1. číslo 30. September, 2004.
Trokes A., Grunet D. Joga: veľká kniha o zdraví. Svojtka: Bratislava, 2008.