Lymfotaping

Lymfa alebo miazga je mliečne biela telová tekutina, ktorá vzniká v medzibunkových priestoroch z tkanivového moku a ďalej sa vedie lymfatickými (miazgovými) cievami cez lymfatické uzliny až do žilového systému. Základnou funkciou lymfy je odvádzanie toxínov z organizmu .  Ak je odtok lymfy cievami porušený, dochádza k zostávaniu lymfy pred prekážkou a následne vzniká tzv. lymfatický opuch (lymfedém) – najčastejšie dolnej alebo hornej končatiny, ale vzniknúť môže kdekoľvek na tele.

Lymfotaiping je špeciálna technika patriaca do techník kineziotapingu, ktorá bola vyvinutá v 70. rokoch minulého storočia. V preklade slovo lymfotaping znamená- lymfatická korekcia , t.j. korekcia toku lymfy.  Pri tejto technike sa na telo -na presne určené miesta nalepujú pružné pásky v súlade s lymfatickým systémom a zásadami lymfodrenáže (podpory odtoku lymfy). Dochádza k predĺženiu lymfodrenáže alebo k vzniku samostatnej aktivity v lymfatickom systéme. Nalepená elastická páska sa na tele ponecháva niekoľko dní (podľa určenia lekára)a pred ďalšou aplikáciou je potrebné zachovať minimálne 24 hodinovú pauzu.

Lymfotaping je veľmi efektívna liečba lymfatického opuchu a zabraňuje jeho opakovanej tvorbe,vyžaduje však určitú mieru zručnosti  a znalosť anatomických a funkčných charakteristík lymfatického systému. Je veľmi dôležité vedieť rozlíšiť príčinu opuchu (pretože opuchy môžu byť prejavom veľkého množstva ochorení)  a vedieť, kedy sa lymfotaping nesmie použiť, preto aplikácia lymfotapingu patrí do rúk odborníka. Veľkou výhodou lymfotapingu je tiež možnosť pôsobiť na lymfatický systém v domácich podmienkach alebo zintenzívniť lymfodrenáž medzi jednotlivými manuálnymi alebo prístrojovými lymfodrenážami.

Cena: 5-10€| 125-250Kč